poniedziałek, 6 lipca 2020
Imieniny: Dominiki, Jaropełka i Łucji

RSS RSS

High contrast
A- A+

Wersja tekstowa

KameryFacebook

Menu ▼

Formularz wyszukiwania

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Logo Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej23 czerwca 2006 roku w pomieszczeniu kapitularza katedry kamieńskiej otwarto Muzeum Historyczne Ziemi Kamieńskiej. W uroczystym otwarciu uczestniczyły władze kamieńskie. Muzeum zostało powołane z inicjatywy społecznych opiekunów zabytków: Henryka Masłowskiego i Grzegorza Kurki, jak również Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej. Pomieszczenia użyczył proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Św. Ottona w Kamieniu Pomorskim ksiądz dziekan Dariusz Żarkowski. Eksponaty, zgromadzone w muzeum, pochodzą ze zbiorów przedwojennych katedry. W większości są to eksponaty, pochodzące z przypadkowych odkryć dokonanych na terenie miasta lub w jego najbliższej okolicy w XIX i w pierwszej połowie XX wieku, m.in. na jednym z późnośredniowiecznych kafli piecowych zachowała się data i miejsce odnalezienia zabytku - Marienstr. 1894. W wykazie zbiorów katedry kamieńskiej znajduje się informacja o przekazaniu do katedry w 1905 roku przez pułkownika Hohenbrűck‘a znalezionego noża krzemiennego.

W Muzeum Katedralnym zgromadzone zostały również zabytki z wykopalisk prowadzonych na terenie Kamienia Pomorskiego w latach 2004 – 2006. Są to cegły i kształtki ceglane z klasztoru dominikanów, ceramika XVII–XVIII-wieczna z wykopalisk prowadzonych na ul. Garncarskiej, XIX-wieczne kafle piecowe, odkryte podczas prac remontowych, prowadzonych na odcinku murów miejskich w październiku 2006 roku. W zbiorach znajdują się zabytki, przekazane w ostatnich miesiącach do muzeum przez pasjonatów historii ziemi kamieńskiej, m.in. dwa neolityczne kamienne toporki, toporek rogowy znaleziony w okolicach Świerzna i szydło kościane przekazane zostały przez pana Henryka Masłowskiego, fragmenty XVII-wiecznych kafli piecowych znalezionych w trakcie remontu sceny amfiteatru w lipcu 2004 roku, kamienna kula armatnia znaleziona przez robotników 19 maja 2006 roku na terenie Starego Miasta, czy przekazane przez Tomasza Kaczmarskiego w listopadzie 2006 roku butelki z przedwojennego browaru kamieńskiego rodziny Voerkeliusów.

Pomysł na utworzenie muzeum powstał na początku sierpnia 2004 roku. Wówczas to została przeprowadzona inwentaryzacja zbiorów zgromadzonych na strychu północnej części krużganka wirydarza. Zabytki te leżały od wielu lat ukryte na strychu, a część z nich nigdy nie była wystawiana na widok publiczny, dlatego też została podjęta decyzja o jak najszybszym ich wyeksponowaniu.

Wśród tych zabytków znajdowały się m.in. 4 toporki neolityczne, 1 siekierka krzemienna, sierp krzemienny kultury pucharów lejkowatych, skrobacz krzemienny z VI-V wieku p.n.e., gliniany kubek kultury łużyckiej, urny popielnicowe, naczynie typu Bombentopf z XIII wieku, średniowieczna kościana oprawa na sierp, fragmenty naczyń wczesnośredniowiecznych, fragmenty kamionkowej ceramiki importowanej, fragmenty dębowej łodzi – dłubanki z V-VI wieku n.e., witraże, skamieliny ryb z ery paleozoicznej i muszli amonitów z ery mezozoicznej, skały, minerały, kości zwierzęce, poroża, możdżeń tura z widocznymi nacięciami na powierzchni, skorupa żółwia, żuchwa hipopotama, miecz ryby piły, średniowieczna podkowa z rakami służącymi do jazdy konnej na mokradłach, żelazne kule armatnie, fragment miecza średniowiecznego, dolna część epitafium XVII–XVIII-wiecznego, bizantyjska lampka oliwna , fragment kamiennego epitafium, znalezionego w 1873 roku na terenie poklasztornym.

Oprócz zabytków wyżej wymienionych umieszczono w Muzeum Historycznym eksponaty wystawiane od wielu lat w gablotach Skarbca Katedralnego. Są to renesansowe kafle piecowe m.in. szkliwiony kafel z portretem księcia Barnima XI, kafle fryderycjańskie z połowy XVIII wieku i kufel gliniany z pokrywką cynową z 1724 roku.
W muzeum można obejrzeć również wystawę zdjęć cmentarzyków niemieckich z okolic Kamienia Pomorskiego, przedwojennych zdjęć Kamienia Pomorskiego, przekazanych do muzeum przez byłych mieszkańców miasta, wyposażenie organów katedry kamieńskiej, czy kamienne żarno.

Głównym celem powstania muzeum jest zabezpieczenie zbiorów katedralnych, gromadzenie zabytków z przypadkowych odkryć, dokonywanych na terenie miasta i uświadomienie mieszkańcom o konieczności reaktywacji Muzeum Regionalnego w Kamieniu Pomorskim. Jako społeczni opiekunowie zabytków i opiekunowie Muzeum Historycznego mamy nadzieję, że w najbliższym czasie władze naszego miasta podejmą decyzję o jego powołaniu.

W okresie letnim muzeum można zwiedzać w godzinach od 9–tej do 15–tej, a w pozostałych miesiącach w każdym dniu tygodnia po wcześniejszym kontakcie z opiekunami muzeum.

Więcej o działaności muzeum na www.mhzk.eu oraz na profilu muzeum na Facebooku.

 

Osoba odpowiedzialna za treść:  Aleksandra Sławińska
Osoba publikująca:  Urząd Miejski
Data publikacji:  05.03.2014 10:54:34
Data modyfikacji:  29.02.2016 15:01:13
Ilość wyświetleń:  11126
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
29.02.2016 15:01:13Balbina Kaczanowskaedycja strony
08.10.2015 14:58:59Elżbieta Kucharskaedycja strony
06.03.2014 15:01:59Monika Kosińskaedycja strony
05.03.2014 10:54:34Monika Kosińskadodano stronę