piątek, 28 lutego 2020
Imieniny: Ludomira, Makarego i Wiliany

RSS RSS

High contrast
A- A+

Wersja tekstowa

KameryFacebook

Menu ▼

Formularz wyszukiwania

Wirtuoz i młodzi muzycy

W piątkowy wieczór 13 lipca 2018 roku katedra w Kamieniu Pomorskim po raz siódmy, podczas tegorocznego 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, wypełniła się muzyką mistrzów. Koncert dedykowany był setnej rocznicy odzyskania niepodległości  przez Polskę.

Tradycyjnie rozpoczęła go część organowa. Zgromadzona w kamieńskiej świątyni publiczność usłyszała fantazję „Regina Poloniae” Mariana Sawy, kompozytora i organisty, który wystąpił podczas pierwszej edycji festiwalu w 1965 r.  Za kontuarem barokowego instrumentu zasiadł, dobrze znany kamieńskiej publiczności, prof. Józef Serafin, doctor honoris causa Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, będący jednym z najwybitniejszych polskich wirtuozów organów. Profesor związany jest z festiwalem w Kamieniu Pomorskim od pięćdziesięciu lat. Od wielu lat przewodniczy Radzie Artystycznej, będąc dyrektorem artystycznym festiwalu, na którym po raz pierwszy wystąpił podczas koncertu inauguracyjnego IV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej 13 czerwca 1968 r. Występ ten stanowił nagrodę za zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie Organowym, który odbył się w październiku 1967 r. w Warszawie. Od debiutu Profesor występował w Kamieniu ponad czterdziestokrotnie, co czyni z niego organistę najczęściej koncertującego na kamieńskim festiwalu.

Podczas części organowej piątkowej uczty muzycznej, oprócz Sawy, publiczność zgromadzona w kamieńskiej świątyni usłyszała  Preludium i fugę a-moll Jana Sebastiana Bacha,  „Wspomnienie z Kaplicy SykstyńskiejFerenca Liszta oraz  suitę z „Ognistego ptaka” Igora Strawińskiego. Po wykonaniu ostatniego utworu prof. Serafin zszedł z chóru do transeptu katedry, gdzie, w związku ze swym złotym kamieńskim jubileuszem, otrzymał gratulacje od władz miejskich Kamienia Pomorskiego oraz przedstawicieli Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej.  Publiczność nagrodziła go owacjami na stojąco.

Po części organowej wiekowa kamieńska świątynia wypełniła się muzyką kameralną w wykonaniu Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej pod batutą prof. Jana Miłosza Zarzyckiego. Orkiestra złożona jest z uczestników XXV Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych, organizowanych przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, będący również współorganizatorem kamieńskiego festiwalu. Uczestnikami warsztatów są uczniowie średnich szkół muzycznych oraz studenci i absolwenci uczelni muzycznych, którzy pod kierunkiem prof. Zarzyckiego doskonalą i przygotowują koncertowe wykonanie programów kameralnych w szczecińskim Zamku. Na zakończenie warsztatów prezentują zaś zaplanowany program m.in. podczas koncertów w ramach kamieńskiego festiwalu oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Szczecinie. Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna koncertuje w Kamieniu Pomorskim od początku istnienia szczecińskich warsztatów, spotykając się zawsze z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy.

Od 1999 r. ten wyjątkowy zespół prowadzi prof. Jan Miłosz Zarzycki, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej w Łomży im. Witolda Lutosławskiego, wykładowca warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

W tym roku jako solistka-instrumentalistka towarzyszyła Młodzieżowej Orkiestrze uznana polska skrzypaczka Katarzyna Duda. Wirtuozka ta jest absolwentką UMFC w Warszawie. Studiowała również na uczelniach muzycznych w Szwajcarii i w Stanach Zjednoczonych. Jest zdobywczynią wielu nagród na krajowych i zagranicznych konkursach skrzypcowych. W jej repertuarze znajduje się muzyka od barokowej po współczesną. Artystka koncertuje na całym świecie, a wykonywane przez nią utwory transmitowane były przez wiele stacji radiowych i telewizyjnych  Europy.

Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna wspólnie z solistką-skrzypaczką Katarzyną Dudą, pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego, zaprezentowała kamieńskiej publiczności trzy części  Koncertu skrzypcowego A-dur Mieczysława Karłowicza. Samodzielnie zaś - pierwszą część VII Symfonii Ludwika van Beethovena. Występ młodych muzyków był owacyjnie oklaskiwany przez słuchaczy, którzy zachęcili ich do bisowania. Wykonaną dodatkowo przez orkiestrę czwartą część beethovenowskiej VII Symfonii publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

           Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej


Osoba odpowiedzialna za treść:  Błażej Bubnowicz
Osoba publikująca:  Elżbieta Kucharska
Data publikacji:  29.10.2018 14:48:39
Data modyfikacji:  29.10.2018 15:10:00
Ilość wyświetleń:  419
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
29.10.2018 15:10:00Elżbieta Kucharskaedycja strony
29.10.2018 15:06:45Elżbieta Kucharskaedycja strony
29.10.2018 14:48:39Elżbieta Kucharskadodano stronę