piątek, 28 lutego 2020
Imieniny: Ludomira, Makarego i Wiliany

RSS RSS

High contrast
A- A+

Wersja tekstowa

KameryFacebook

Menu ▼

Formularz wyszukiwania

Pod znakiem Bacha. Koncert finałowy kamieńskiego Festiwalu

W piątek 31 sierpnia 2018 roku katedra pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim po raz ostatni w tym roku wypełniła się muzyką mistrzów w ramach tegorocznego 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Piątkowe spotkanie z muzyką klasyczną słowem wstępnym opatrzył Andrzej Wątorski. Nim wiekowa kamieńska świątynia wypełniła się muzyką, głos zabrali gospodarz katedry i proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Ottona w Kamieniu Pomorskim ks. kan. Dariusz Żarkowski oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Festiwalu, a zarazem Burmistrz Gminy Kamień Pomorski, Stanisław Kuryłło. Mówcy podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznej edycji Festiwalu, niezawodnej publiczności i mecenasom, dzięki którym to najstarsze wydarzenie muzyczne na Pomorzu Zachodnim mogło się odbyć.

Koncert tradycyjnie rozpoczęła część organowa. Za kontuarem barokowego króla instrumentów zasiadł, debiutujący w Kamieniu, wirtuoz organów młodego pokolenia Maciej Zakrzewski. Artysta jest absolwentem klasy organów prof. Romana Peruckiego i dr hab. Anny Dys Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył sześć lat temu z wyróżnieniem. Brał udział w wielu konkursach organowych i kompozytorskich jak również kursach mistrzowskich. Jest zdobywcą pierwszego miejsca w VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. Sweelincka w Gdańsku w 2009 r. Osiem lat temu otrzymał „Złoty Laur Młodego Organisty” na XXXIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku. Współpracuje m.in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie i chórem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2012- 2015 był organistą mszy świętych w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku transmitowanych przez radio. Maciej Zakrzewski jako wiceprezes działa w Pomorskim Stowarzyszeniu „Musica Giovane” organizującym m.in. Tczewskie Wieczory Organowe. Jest asystentem w Katedrze Organów, Klawesynu, Akordeonu i Gitary gdańskiej Akademii Muzycznej. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą.

W dwóch odsłonach części organowej koncertu finałowego młody wirtuoz zaprezentował  Preludium g-moll Dietricha Buxtehudego, Partitę „O Gott, du frommer Gott” oraz Preludium i fugę e-moll Jana Sebastiana Bacha, wzbudzając aplauz publiczności, która zebrała się w katedrze najliczniej podczas tegorocznej edycji festiwalu.

W części kameralnej ostatniego tegorocznego koncertu wystąpiła znana festiwalowym melomanom z poprzednich edycji kamieńskiego muzycznego lata Orkiestra Kameralna z Prenzlau, w której oprócz artystów niemieckich występują również polscy muzycy. Zespół ten wywodzi się z założonej w 1954 r. Państwowej Orkiestry Powiatowej. Występuje na terenie Niemiec, ale koncertował również w Danii, Pakistanie, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Bułgarii, Holandii, Polsce i we Włoszech.

Orkiestrze, jako solista-instrumentalista, towarzyszył wybitny polski skrzypek, urodzony w Szczecinie, Bartłomiej Nizioł. Wirtuoz ukończył z wyróżnieniem klasę skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Zajmował pierwsze miejsca w  najbardziej liczących się międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w tym X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 1991 r. Został trzykrotnie nagrodzony Fryderykiem. Jako solista występował z czołowymi orkiestrami Europy. Od 1995 r. mieszka w Szwajcarii. W latach 1997 – 2003 był koncertmistrzem Orkiestry Tonhalle, a od 2003 r. koncertmistrzuje Orkiestrze Zuryskiej Opery. Jest primariuszem powstałego w 2010 r. Valentin Berlinsky Quartet. Od dziesięciu lat jest profesorem Hochschule der Künste Bern. W Kamieniu Pomorskim zadebiutował podczas dwudziestej piątej edycji Festiwalu w 1989 r.

Orkiestra z Prenzlau oraz Bartłomiej Nizioł wystąpili pod batutą Eugeniusza Kusa, profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu i Akademii Sztuki w Szczecinie, dyrektora programowego kamieńskiego festiwalu, związanego z nim od ponad czterdziestu lat. Prof. Kus jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W latach 1969-2005 kierował Chórem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie - Chórem Uniwersytetu Szczecińskiego, a od 1984 r. prowadzi Zespół Wokalistów i Kameralistów "Camerata Nova". Koncertował w całej Europie, Chinach, Brazylii i Stanach Zjednoczonych. Jest jurorem wielu konkursów wokalnych, chóralnych i kompozytorskich. W latach 1974-2007 był dyrektorem Wojewódzkiego Domu Kultury następnie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, kładąc ogromne zasługi dla rozwoju kultury na Pomorzu Zachodnim. Obecnie jest dyrektorem programowym kamieńskiego festiwalu oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego oraz Festiwalu Chóralnego w Szczecinie.

W części kameralnej piątkowego koncertu z transeptu kamieńskiej katedry rozbrzmiewała muzyka jednego kompozytora, którym był Jan Sebastian Bach. Wykonane przez orkiestrę i Bartłomieja Nizioła pod batutą prof. Kusa trzy części Koncertu skrzypcowego a-moll i Koncertu skrzypcowego Es-dur wywołały żywiołową owację publiczności.

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej przeszedł do historii. Kolejna, 55. edycja festiwalu już w przyszłym roku, w którym przypadać będzie również 350. rocznica fundacji kamieńskich organów przez ostatniego po kądzieli Gryfitę, księcia Ernesta Bogusława de Croy'a.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej


Osoba odpowiedzialna za treść:  Błażej Bubnowicz
Osoba publikująca:  Elżbieta Kucharska
Data publikacji:  30.10.2018 15:11:36
Data modyfikacji:  30.10.2018 15:20:04
Ilość wyświetleń:  451
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
30.10.2018 15:20:04Elżbieta Kucharskaedycja strony
30.10.2018 15:11:36Elżbieta Kucharskadodano stronę