wtorek, 18 lutego 2020
Imieniny: Konstancji, Krystiana i Sylwany

RSS RSS

High contrast
A- A+

Wersja tekstowa

KameryFacebook

Menu ▼

Formularz wyszukiwania

Dwóch organistów i muzyka dawna

6 i 7 lipca 2018 roku odbyły się kolejne dwa koncerty 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.

W piątkowy wieczór 6 lipca zabytkowa katedra po raz piąty podczas tej edycji kamieńskiego muzycznego lata wypełniła się muzyką klasyczną. Koncert rozpoczęła cześć organowa w wykonaniu niemieckiego wirtuoza Albrechta Kocha, który jest kantorem i organistą XVIII-wiecznych organów Silbermanna w katedrze we Freibergu w Saksonii. Artysta koncertuje w Europie i w Australii. Jest wykładowcą Wyższej Szkoły Muzycznej i Teatralnej w Lipsku oraz członkiem Senatu Kultury Saksonii. W dwóch częściach organowych piątkowego koncertu Albrecht Koch zaprezentował utwory Jana Sebastiana Bacha, Georga Böhma i Felixa Mendelssohn-Bartholdy'ego, wzbudzając aplauz zgromadzonej w katedrze publiczności.

W części kameralnej wystąpił krakowski kwartet „Barock Tune”. Zespół tworzą  muzycy związani z Akademią Muzyczną w Krakowie: pierwszy trębacz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Benedykt Matusik, trębacz Filharmonii Krakowskiej Stanisław Majerski, adiunkt w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji krakowskiej akademii perkusista Tomasz Sobaniec i organista w krakowskim Sanktuarium Najświętszej Rodziny Łukasz Mikołaj Mateja. Podczas piątkowego koncertu muzyka kameralna nie rozbrzmiewała, jak ma to na ogół miejsce, z transeptu katedry, a z chóru, skąd rozchodziła się gra na trąbce i kotłach z towarzyszeniem organów. Krakowscy artyści wykonali utwory mistrzów doby baroku takich jak: Bach, Joseph Bodin de Boismortier, Georg Philipp Telemann, Henry Purcell, Marc Antoine Charpentier, Giuseppe Aldrovandini, Jeremiah Clarke, Pavel Josef Vejvanovský, Georg Friedrich Händel i Jean-Philippe Rameau za co słuchacze nagrodzili ich gromkimi brawami.

Kolejny z festiwalowych koncertów, jako dodatkowy, odbył się w sobotę 7 lipca. Był to koncert galowy uczestników XVI Ogólnopolskich Warsztatów Muzyki Dawnej, organizowanych przez jej niestrudzonego propagatora i nauczyciela muzyki Adama Denekę. Podczas koncertu młodzi muzycy m.in. z Inowrocławia, Woli Rasztowskiej, Drezdenka, Bierzwnika i Świeradowa-Zdroju zaprezentowali utwory muzyczne, od średniowiecza po barok, oklaskiwani przez festiwalową publiczność.          

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

 

 

 

 

Osoba odpowiedzialna za treść:  Błażej Bubnowicz
Osoba publikująca:  Elżbieta Kucharska
Data publikacji:  26.10.2018 13:23:20
Data modyfikacji:  06.11.2018 12:00:05
Ilość wyświetleń:  483
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
06.11.2018 12:00:05Elżbieta Kucharskaedycja strony
26.10.2018 15:19:44Elżbieta Kucharskaedycja strony
26.10.2018 13:23:20Elżbieta Kucharskadodano stronę