czwartek, 19 września 2019
Imieniny: Januarego, Konstancji i Leopolda

RSS RSS

High contrast
A- A+

Wersja tekstowa

KameryFacebook

Menu ▼

Formularz wyszukiwania

22.08.2016
Przedostatnia muzyczna uczta w kamieńskiej katedrze

W piątek w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim odbył się dziesiąty, przedostatni już koncert 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Rozpoczęła go minuta ciszy dedykowana pamięci Wojewody Zachodniopomorskiego Piotra Jani, Honorowego Patrona kamieńskiego festiwalu, który w piątek spoczął na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Tradycyjnie na festiwalowy koncert w katedrze w Kamieniu Pomorskim złożyła się cześć organowa i kameralna. Za kontuarem barokowego króla instrumentów zasiadł doskonale znany kamieńskiej publiczności prof. Józef Serafin, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie (dzisiejszej Akademii Muzycznej), jeden z najwybitniejszych polskich organistów i postać dla Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim szczególna. Profesor Serafin od ponad trzydziestu lat przewodniczy Radzie Artystycznej tej imprezy będąc jej dyrektorem artystycznym. Jest też organistą, który najczęściej koncertuje w ramach kamieńskiego festiwalu, na którym po raz pierwszy wystąpił 13 czerwca 1968 r. Występ ten stanowił nagrodę za zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie Organowym, który odbył się rok wcześniej w Warszawie. Józef Serafin koncertował niemal w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii i Kazachstanie. Jest jurorem w wielu międzynarodowych konkursach organowych. W latach 1996-2012 kierował Katedrą Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz macierzystej uczelni. Od wielu lat jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, który w tym roku świętuje swój srebrny jubileusz.

Profesor Józef Serafin w dwóch odsłonach części organowej piątkowego koncertu zaprezentował utwory: Dietricha Buxtehudego, Jana Sebastiana Bacha, Maxa Regera, którego setna rocznica przypadała w tym roku, oraz żyjącego w XIX stuleciu francuskiego organisty i kompozytora Louisa Alfreda Jamesa Lefebure-Wely, których wykonanie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem licznie zgromadzonej w kamieńskiej świątyni publiczności.

W części kameralnej romańsko-gotycka katedra w Kamieniu Pomorskim rozbrzmiała muzyką mistrzów w wykonaniu bydgoskiego kwartetu smyczkowego „Arte Con Brio” z solistką - sopranistką Katarzyną Jaracz. Działający od 1999 roku kwartet wykonuje utwory od baroku po współczesność oraz muzykę filmową. Koncertował w Bydgoszczy, Kołobrzegu, Koszalinie, Pelplinie, Słupsku oraz w francuskim Saint-Etienne. Solistka Katarzyna Jaracz jest tegoroczną absolwentką klasy śpiewu solowego dr hab. Małgorzaty Greli na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Swe umiejętności wokalne doskonaliła podczas kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Urszulę Kryger i Olgę Pasiecznik.  W 2012 roku zadebiutowała na deskach sali kameralnej bydgoskiej Opery NOVA. Koncertuje na terenie całej Polski. Współpracuje  z Zespołem Muzyki Dawnej Illo Tempore.

Kwartet „Arte Con Brio” w dwóch częściach kameralnych piątkowego koncertu zaprezentował utwory Marca-Antoine Charpentiera, Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Hendla oraz Antonina Dvořáka, a z towarzyszeniem Katarzyny Jaracz – Hendla, Césara Francka oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta wzbudzając owacje festiwalowej publiczności.

Osoba odpowiedzialna za treść:  TMZK
Osoba publikująca:  Aleksandra Sławińska
Data publikacji:  22.08.2016 15:18:16
Data modyfikacji:  22.08.2016 15:18:16
Ilość wyświetleń:  817
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
22.08.2016 15:18:16Aleksandra Sławińskadodano stronę