wtorek, 18 lutego 2020
Imieniny: Konstancji, Krystiana i Sylwany

RSS RSS

High contrast
A- A+

Wersja tekstowa

KameryFacebook

Menu ▼

Formularz wyszukiwania

25.07.2016
Pieśni cerkiewne w katedrze

W ostatni piątek, 22 bm., wraz z rozpoczęciem szóstego koncertu, 52. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim przekroczył już swój półmetek.

Piątkową wieczorną ucztę muzyczną w zabytkowej kamieńskiej katedrze, po słowie wstępnym prowadzącego koncert Mirosława Kosińskiego, otworzyła tradycyjnie część organowa.

Za kontuarem „króla instrumentów” zasiadł tym razem prof. Andrzej Białko z Akademii Muzycznej w Krakowie, której jest absolwentem i na której kształcił się pod kierunkiem jednego z najwybitniejszych polskich organistów prof. Joachima Grubicha. Krakowski organista w 1981 r. zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym z Rzymie, zaś trzy lata później zadebiutował przed kamieńską publicznością podczas XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncertował w Europie, a także obu Amerykach i Azji. Brał również udział w większości krajowych koncertów organowych. Obecnie prowadzi klasę organów w macierzystej uczelni oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. W jubileuszowym roku 2000 r. zasłynął wykonaniem organowych dzieł wszystkich Jana Sebastiana Bacha w Krakowie i we Wrocławiu. W Kamieniu, w pierwszej części organowej, Andrzej Białko rozpoczął swój występ od utworów niemieckich kompozytorów i organistów przełomu XVII i XVIII wieku - Dietricha Buxtehudego i Johanna Nicolausa Hanffa. Zakończył zaś wykonaniem Preludium i fugi e-moll BWV 548 wielkiego Jana Sebastiana, który to utwór był ostatnim podczas piątkowego koncertu wzbudzając oklaski zgromadzonej w katedrze publiczności.

Pomiędzy dwiema częściami organowymi kamieńska świątynia rozbrzmiała pieśniami cerkiewnymi w wykonaniu ukraińskiego Męskiego Zespołu Wokalnego „Kalophonia ze Lwowa entuzjastycznie przyjętego przez słuchaczy, którzy swymi oklaskami zachęcili chórzystów do bisowania.

Kolejny, siódmy koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim odbędzie się już w ten piątek, 29 bm., o godz. 19.00. Swój kunszt muzyczny zaprezentują – organistka młodego pokolenia z Korei Południowej Jiyang Kim-Barthen oraz jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków Krzysztof Jakowicz koncertujący w Kamieniu od wielu lat podczas poprzednich edycji naszego festiwalu.

Serdecznie zapraszamy!

Osoba odpowiedzialna za treść:  TMZK
Osoba publikująca:  Aleksandra Sławińska
Data publikacji:  25.07.2016 15:54:38
Data modyfikacji:  25.07.2016 15:54:38
Ilość wyświetleń:  932
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
25.07.2016 15:54:38Aleksandra Sławińskadodano stronę