wtorek, 18 lutego 2020
Imieniny: Konstancji, Krystiana i Sylwany

RSS RSS

High contrast
A- A+

Wersja tekstowa

KameryFacebook

Menu ▼

Formularz wyszukiwania

26.07.2018
Organy i muzyka cerkiewna

Preludium i fuga G-dur Jana Sebastiana Bacha rozpoczęły ósmy koncert 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, który odbył się w miniony piątek 20 lipca. Za kontuarem barokowego króla instrumentów kamieńskiej katedry zasiadł Krzysztof Musiał, przedstawiciel najmłodszego pokolenia organistów polskich. Artysta, dla którego był to pierwszy występ przed kamieńską publicznością, jest studentem w klasie organów prof. Andrzeja Białki na Akademii Muzycznej w Krakowie. W ramach programu Erasmus studiował także w Wyższej Szkole Muzycznej w Lubece. Brał udział w międzynarodowych konkursach organowych w Kaliningradzie, Katowicach i Poznaniu, których jest laureatem. Krzysztof Musiał w dwóch częściach organowych piątkowego koncertu, oprócz Bacha, zaprezentował słuchaczom preludium chorałowe „Vater unser im Himmelreich” Georga Böhma w pierwszej części oraz w drugiej - IV Sonatę B-dur Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, za których wykonanie był entuzjastycznie oklaskiwany przez kamieńską publiczność.

 W części kameralnej koncertu, z transeptu katedry w Kamieniu Pomorskim rozbrzmiewała muzyka cerkiewna w wykonaniu chóru „Oktoich”. Zespół powstał dwadzieścia siedem lat temu, jako chór męski przy Parafii Prawosławnej św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu. W 1999 r. zaczął działać w strukturze Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Dziesięć lat później zaczęły w nim śpiewać także kobiety. Zespół wielokrotnie koncertował w Polsce i w Europie. Czterokrotnie zwyciężał na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Za wkład w propagowanie kultury Kościoła Prawosławnego w 2011 r. otrzymał Nagrodę im. Księcia Konstantego Ostrogskiego, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju teologii, myśli oraz kultury prawosławnej, a także za działania na rzecz pojednania chrześcijan. Współzałożycielem, dyrygentem i kierownikiem chóru od początku jego istnienia jest ks. Grzegorz Cebulski. „Oktoich”, jeszcze jako chór męski, zadebiutował w Kamieniu w 2007 r. podczas 43. edycji kamieńskiego festiwalu. Podczas piątkowego koncertu Zespół zaprezentował dziewięć utworów muzyki cerkiewnej od średniowiecza po współczesność. Burzliwe oklaski, zgotowane chórzystom po wykonaniu ostatniego z nich przez festiwalową publiczność, zachęciły artystów do bisowania.

Kolejne festiwalowe spotkanie z muzyką klasyczną w Kamieniu Pomorskim odbędzie się już jutro - 27 lipca. Usłyszymy muzykę organową i kameralną w wykonaniu wirtuoza z Niemiec Gerharda Gnanna i Bielskiego Kwartetu Puzonowego.

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Województwa Zachodniopomorskiego.

 

 

Osoba odpowiedzialna za treść:  Błażej Bubnowicz
Osoba publikująca:  Elżbieta Kucharska
Data publikacji:  26.07.2018 10:34:55
Data modyfikacji:  26.07.2018 11:42:30
Ilość wyświetleń:  1096
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
26.07.2018 11:42:30Elżbieta Kucharskaedycja strony
26.07.2018 10:36:09Elżbieta Kucharskaedycja strony
26.07.2018 10:34:55Elżbieta Kucharskadodano stronę