piątek, 21 lutego 2020
Imieniny: Eleonory, Lenki i Kiejstuta

RSS RSS

High contrast
A- A+

Wersja tekstowa

KameryFacebook

Menu ▼

Formularz wyszukiwania

17.08.2017
Organy i flet - X koncert MFMOiK w Kamieniu Pomorskim

W ubiegły piątek katedra w Kamieniu Pomorskim po raz dziesiąty podczas tegorocznej 53. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej wypełniła się muzyką. Tym razem w wykonaniu wirtuozów - prof. Romana Peruckiego (organy) i Łukasza Długosza (flet).

Roman Perucki jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Od dwudziestu lat jest profesorem macierzystej uczelni, a od pięciu kieruje Katedrą Organów, Klawesynu, Akordeonu i Gitary. Prowadzi kursy mitrzowskie oraz jest jurorem konkursów organowych w Polsce i poza jej granicami. W latach 1993-1997 był dyrektorem artystycznym, a od dwóch dekad jest dyrektorem naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.  Nadzorował budowę , powstałego z jego inicjatywy,  Gdańskiego Centrum Muzyczno – Kongresowego na rzece Ołowianka, będącego nową siedzibą filharmonii oddaną do użytku w 2005 r.  Roman Perucki od wielu lat jest dyrektorem najstarszego festiwalu organowego w Polsce - Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, który w tym roku obchodzi swoje sześćdziesięciolecie i na którym przed ponad półwieczem wzorował się kamieński festiwal. Piątkowy koncert był dla prof. Peruckiego kolejnym występem w katedrze w Kamieniu Pomorskim, w której debuitował ponad 25 lat temu.

Łukasz Długosz jest absolwentem uczelni muzycznych w Monachium i Paryżu oraz Uniwersytetu Yale. Laureat wszystkich krajowych konkursów fletowych oraz finalista konkursów międzynarodowych jest najbardziej utytułowanym polskim flecistą, którego krytycy uznają za jednego z najwybitniejszych wirtuozów fletu. Koncertował w kraju i za granicą współpracując z najlepszymi orkiestrami. W 2010 r., wspólnie z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną, nagrał płytę z koncertem fletowym Michaela Colina, która stanowiła jego debiut fonograficzny. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie będąc również jurorem ogólnopolskich i międzynardowych konkursów fletowych. W 2014 r. wystąpił po raz pierwszy w Kamieniu Pomorskim podczas jubileuszowej pięćdziesiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Muzyka mistrzów w mistrzowskim wykonaniu R. Peruckiego i Ł. Długosza rozbrzmiewała podczas piątkowego koncertu, poza jednym utworem, z empory chórowej. Tę ucztę muzyczną w rozpoczęła Sonata na flet i organy XX-wiecznego niemieckiego kompozytora Hermanna Schroedera. Następnie Roman Perucki zaprezentował kilka z wariacji chorałowych na organy Daniela Magnusa Gronau'a, zmarłego w 1747 r., organisty gdańskich kosciołów.  Łukasz Długosz zagrał "Flamenco Study nr 1" Krzysztofa Zgraji, polskiego kompozytora i jednego z najwybitniejszych europejskich flecistów jazzowych.  Utwór ten był jedynym podczas piątkowego koncertu, którego dźwięki rozchodziły się nie z chóru, a z katedralnego transeptu. W dalszej części koncertu festiwalowa publiczność usłyszała, w wykonaniu wirtuozów organów i fletu, utwory współczesnych kompozytorów - Julien Bret'a (Johannes Hevelius) i Janusza Bieleckiego (Sonata libera) oraz Feliksa Mendelssohn'a-Bartholdy'ego (Sonata d-moll) i Theobalda Böhm'a (Polonaise de Carafa op. 7). Żywiołowa reakcja słuchaczy po wykonaniu ostatniego z utworów spodowała, iż katedra kamieńska jeszcze dwukrotnie wypełniła się muzyką w mistrzowskim wykonaniu Romana Peruckiego i Łukasza Długosza, którzy po zakończeniu występu zeszli do transeptu świątyni by pokłonić się publiczności, która przyjęła artystów owacjami na stojąco.

Kolejny, jedenasty koncert, zbliżającego się nieuchronnie do końca, tegorocznego kamieńskiego muzycznego lata rozpocznie się już w ten piątek, 18 bm., tradycyjnie o godzinie 19.00. Katedra kamieńska wypełni się muzyką organową w wykonaniu dr. Arkadiusza Bialica, ucznia dyrektora artystycznego naszego festiwalu prof. Józefa Serafina i pracownika naukowego Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie oraz pieśniami, które zaprezentuje Chór Męski im. św. Serafina działący przy klasztorze św. Melanii Młodszej w mieście Zrenjanin w Serbii.

Serdecznie zapraszamy!

Osoba odpowiedzialna za treść:  Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej
Osoba publikująca:  Aleksandra Sławińska
Data publikacji:  17.08.2017 08:01:01
Data modyfikacji:  17.08.2017 08:01:01
Ilość wyświetleń:  865
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
17.08.2017 08:01:01Aleksandra Sławińskadodano stronę