wtorek, 18 lutego 2020
Imieniny: Konstancji, Krystiana i Sylwany

RSS RSS

High contrast
A- A+

Wersja tekstowa

KameryFacebook

Menu ▼

Formularz wyszukiwania

11.07.2016
Organy i afrykańskie rytmy

W piątkowy wieczór w katedrze w Kamieniu Pomorskim odbył się czwarty koncert 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Kilka minut po godzinie 19.00, po zapowiedzi prowadzącego koncert Andrzeja Wątorskiego, romańsko-gotycka świątynia rozbrzmiała muzyką Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu austriackiego organisty średniego pokolenia Franza Danksagmüllera. Wirtuoz z Austrii studiował kompozycję muzyki organowej oraz elektronicznej. Od 2005 roku jest profesorem gry organowej i improwizacji w Musikhochschule w Lubece. Koncertuje i prowadzi kursy mistrzowskie  niemal na całym świecie. Komponuje muzykę kameralną, organową, chóralną i elektroniczną.

Licznie zgromadzona w katedrze kamieńskiej publiczność usłyszała, w wykonaniu Danksagmüllera, cztery preludia chorałowe Bacha pochodzące ze zbioru sześciu tzw. Chorałów Schüblerowskich, których nazwa pochodzi od nazwiska ich wydawcy Johanna Georga Schüblera. Zbiór ten obejmuje sześć utworów opartych na motywach z sześciu wybranych kantat. Są one jednym z nielicznych utworów wielkiego Jana Sebastiana, które ukazały się drukiem za jego życia. Po utworach Kantora z Lipska austriacki wirtuoz zaprezentował improwizację, a następnie Preludium i fugę h-moll niemieckiego kompozytora Maxa Regera, którego setną rocznicę śmierci obchodzono w tym roku. Na koniec części organowej piątkowego koncertu zabrzmiało zaś Preludium i fuga D-dur Bacha wzbudzając oklaski festiwalowej publiczności.

IV koncert

Po organach katedra kamieńska wypełniła się muzyką chóralną w wykonaniu Chóru Chłopięcego "Clifton College Choir" z Republiki Południowej Afryki działającego przy jednej z najbardziej prestiżowych szkół prywatnych dla chłopców w Clifton, w prowincji KwaZulu-Natal w RPA. Chórem kieruje dyrektor ds. muzycznych szkoły Gérard’d du Toit juror konkursów chóralnych prowadzący kursy mistrzowskie w Estonii i Słowenii. Swój występ młodzi chórzyści rozpoczęli od "Hallelujah" Leonarda Cohena wzbudzając żywiołowe oklaski publiczności. Po wykonaniu pieśni  "Pieta Signore" i utworu z kręgu muzyki afromarykańskiej "Over my Head" chór zaprezentował pięć afrykańskich utworów ludowych wzbogacając ich wykonanie oklaskami i tańcem. Śpiew oraz elementy choreografii wywołały zachwyt słuchaczy, którzy długotrwałą owacją na stojąco zachęcili chórzystów do bisowania.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

 

 

 

Osoba odpowiedzialna za treść:  Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej
Osoba publikująca:  Aleksandra Sławińska
Data publikacji:  11.07.2016 10:37:24
Data modyfikacji:  11.07.2016 10:37:24
Ilość wyświetleń:  1231
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
11.07.2016 10:37:24Aleksandra Sławińskadodano stronę