wtorek, 18 lutego 2020
Imieniny: Konstancji, Krystiana i Sylwany

RSS RSS

High contrast
A- A+

Wersja tekstowa

KameryFacebook

Menu ▼

Formularz wyszukiwania

17.08.2016
Nietypowy początek. Dziewiąty koncert kamieńskiego festiwalu

W ubiegły piątek punktualnie o godzinie 19.00 katedra pw. św. Jana Chrzciciela wypełniła się dźwiękiem dzwonka, po którym zabrzmiały trąbka i organy układając się w uroczysty „Marsz Księcia Danii”, angielskiego kompozytora czasów baroku Jeremiah`a Clarke`a, brzmiący w monumentalnym wnętrzu romańsko-gotyckiej świątyni w sposób wyjątkowy. W tak niecodzienny sposób rozpoczął się dziewiąty koncert tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Po wykonaniu pierwszego utworu prowadzący koncert Mirosław Kosiński przedstawił jego repertuar oraz wykonawców, którymi byli wirtuozi – organów - Bogdan Narloch i trąbki oraz flugelhornu - Roman Gryń.

Bogdan Narloch, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, jest uczniem, występującego przed laty wielokrotnie w Kamieniu, nieżyjącego już prof. Leona Batora z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od wielu lat kieruje Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej w Koszalinie, który w tym roku świętuje swoje półwiecze. W Koszalinie prowadzi również klasę organów w tamtejszym Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz. Koncertował niemal w całej Europie, a także w Izraelu. Zajmuje się historycznym budownictwem organowym. Nagrał również wiele płyt CD prezentujących historyczne organy Pomorza Zachodniego.

Wirtuoz trąbki Roman Gryń jest profesorem Akademii im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, na której kieruje Katedrą Instrumentów Dętych oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie oraz laureatem Konkursu Młodych Trębaczy w Pabianicach w 1980 r. i Konkursy Gry na Trąbce w Gdańsku, który odbył się pięć lat później. W 1983 r. rozpoczął pracę w Filharmonii Narodowej, zaś w latach 1986-1988 był solistą w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Do 2007 r. pracował jako solista i kierownik grupy trąbek w Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego. Zasiada w jury krajowych i międzynarodowych konkursów gry na trąbce. Koncertował w Europie i Ameryce Północnej.

Podczas piątkowego koncertu w Kamieniu Pomorskim po „Marszu Księcia Danii” i wykonanym, wspólnie przez obu profesorów, utworze XVIII-wiecznego kompozytora angielskiego Johna Stanleya Bogdan Narloch zaprezentował samodzielnie utwory Jana Sebastiana Bacha, Mieczysława Szurzyńskiego i Maxa Regera. Obaj artyści wspólnie wykonali jeszcze dzieła Oskara Lindberga, Władimira Wawiłowa, Fryderyka Chopina i współczesnego polskiego kompozytora Marka Czerniewicza. Według programu koncertu zakończyła go entuzjastycznie oklaskiwana przez kamieńską publiczność „Cavatina” Karola Kurpińskiego, którego 160. rocznicę śmierci przypadała będzie w przyszłym roku. Żywiołowa reakcja zgromadzonych w katedrze słuchaczy zachęciła artystów do bisowania. Monumentalne preludium do „Te Deum” Marc`a-Antoine Charpentier`a wykonane przez Bogdana Narlocha i Romana Grynia było ostatnim utworem, który usłyszała festiwalowa publiczność nagradzając artystów burzą oklasków.

Następny, dziesiąty i przedostatni już koncert tegorocznego kamieńskiego muzycznego lata odbędzie się w ten piątek, 19 bm. Usłyszymy mistrzowską grę na organach w wykonaniu dyrektora artystycznego naszego festiwalu prof. Józefa Serafina oraz muzykę kameralną zaprezentowaną przez kwartet smyczkowy „Arte Con Brio” z towarzyszeniem  solistki-wokalistki Katarzyny Jaracz. Koncert tradycyjnie, jak ma to miejsce od 1968 roku, rozpocznie się o godzinie 19.00.

Serdecznie zapraszamy!

Osoba odpowiedzialna za treść:  Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej
Osoba publikująca:  Aleksandra Sławińska
Data publikacji:  17.08.2016 15:29:49
Data modyfikacji:  17.08.2016 15:29:49
Ilość wyświetleń:  973
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
17.08.2016 15:29:49Aleksandra Sławińskadodano stronę