piątek, 28 lutego 2020
Imieniny: Ludomira, Makarego i Wiliany

RSS RSS

High contrast
A- A+

Wersja tekstowa

KameryFacebook

Menu ▼

Formularz wyszukiwania

17.06.2016
Kamieński festiwal rozpoczęty

W piątek, 17 bm., w katedrze kamieńskiej katedrze odbył się koncert inauguracyjny 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, którego termin przypadł w pięćdziesiątą rocznicę rozpoczęcia drugiej edycji tego festiwalu. 17 czerwca 1966 r. swój kunszt muzyczny podczas pierwszego koncertu zaprezentowali – wirtuoz organów prof. Jan Kucharski z Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi, a w części kameralnej - Chór Męski "Harfa" z Warszawy pod dyrekcją Jerzego Kołaczkowskiego oraz Szczeciński Chór Chłopięcy "Słowiki" - Jana Szyrockiego. Pół wieku później, po oficjalnym otwarciu 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej przez przewodniczącego jego Komitetu Organizacyjnego, a zarazem Burmistrza Gminy Kamień Pomorski Stanisława Kuryłłę, w katedrze kamieńskiej rozbrzmiała Toccata z IX Symfonii organowej F-dur op. 45 Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu debiutującego w Kamieniu organisty młodego pokolenia Marka Smoczyńskiego, który kształcił się na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem znanych kamieńskiej publiczności profesorów - nieżyjącej już niestety Magdaleny Czajki, dyrektora artystycznego kamieńskiego festiwalu Józefa Serafina oraz Jarosława Wróblewskiego. Dwudziestopięcioletni Smoczyński jest zdobywcą pierwszego miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Utworów Organowych „Hindemith - Karg-Elert - Reger” w Krakowie w 2013 r. W ubiegłym roku wygrał V Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu otrzymując m.in. jedną z nagród specjalnych, którą był występ na kamieńskim festiwalu. Marek Smoczyński, oprócz Toccaty Nowowiejskiego, zaprezentował również  dwie etiudy w formie kanonu z op. 56 Roberta Schumanna oraz Preludium i fugę Es-dur BWV 552 Jana Sebastiana Bacha spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem przez licznie zgromadzoną w katedrze publiczność.

I

W części kameralnej koncertu inauguracyjnego wystąpił Chór Kameralny „Philippine Madrigal Singers”, który zadebiutował w Kamieniu czterdzieści lat temu występując podczas drugiego koncertu dwunastej edycji festiwalu 25 czerwca 1976 r. Chór ten, założony w 1963 r., od piętnastu lat prowadzony jest przez swego wychowanka Marka Anthony'ego Carpio. Zdobywając wszystkie najważniejsze nagrody na najważniejszych konkursach chóralnych jest jednym z najbardziej utytułowanych chórów globu. W tym miejscu warto dodać, iż członkowie zespołu śpiewają w pozycji siedzącej  jako najprawdopodobniej jedyny chór na świecie. Filipińscy chórzyści zaprezentowali w Kamieniu utwory The Musician’s Prayer Eudenice Palaruan'a, Ama Niamo (Ojcze nasz) i Lux Aeterna Ily'ego Matthew Maniano, Exsultate Deo omnis terra Marka Jasińskiego, Crucem tuam adoramus, Domine Pawła Łukaszewskiego, Talismane op. 141 No. 4 Roberta Schumanna, Gloria Patri Budi'ego Susanto Yohanes'a oraz Ang Puso Ko’y Nagpupuri (Magnificat) Eduardo Hontiveros'a S.J., które spotkały się z owacyjnym przyjęciem publiczności, która zachęciła zespół do bisowania.

I

Kolejny koncert kamieńskiego festiwalu, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Zachodniopomorskiegopodczas, podczas którego wystapią organista Michał Kocot i Kwartet Puzonowy “HIBIKI Trombones” rozpocznie się już dziś o godzinie 19.00.

Serdecznie zapraszamy!

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Osoba odpowiedzialna za treść:  Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej
Osoba publikująca:  Aleksandra Sławińska
Data publikacji:  28.06.2016 08:38:24
Data modyfikacji:  28.06.2016 08:40:13
Ilość wyświetleń:  863
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
28.06.2016 08:40:13Aleksandra Sławińskadodano stronę