piątek, 28 lutego 2020
Imieniny: Ludomira, Makarego i Wiliany

RSS RSS

High contrast
A- A+

Wersja tekstowa

KameryFacebook

Menu ▼

Formularz wyszukiwania

11.08.2016
Już jutro kolejny koncert kamieńskiego festiwalu

Jutro, tradycyjnie o godzinie 19.00 katedra pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim wypełni się muzyką mistrzów, od czasów nowożytnych po współczesne, w wykonaniu organisty Bogdana Narlocha, profesora Akademii Sztuki w Szczecinie oraz grającego na trąbce Romana Grynia, profesora Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Przed czekającą nas jutro muzyczną ucztą wspominamy jeszcze ubiegłotygodniowy koncert, już ósmy, tegorocznego 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, który przeszedł już do historii naszego najstarszego festiwalu muzycznego na Pomorzu Zachodnim. Katedra kamieńska wypełniła się wówczas muzyką Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu organisty z Niemiec Bernharda Haasa. Studiował on grę na organach, fortepianie i klawesynie oraz teorię muzyki i kompozycję na uczelniach Kolonii, Freiburga i Wiednia. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów organowych. Koncertował w Europie, Ameryce Południowej oraz Azji. Od niemal trzydziestu lat prowadzi również działalność pedagogiczną będąc obecnie profesorem w  Hochschule für Musik und Theater w Monachium. Jest także jurorem w wielu międzynarodowych konkursach organowych oraz prowadzi kursy mistrzowskie. Bernhard Haas zaprezentował kamieńskiej publiczności, w pierwszej części organowej, dwa utwory dwóch kompozytorów, którymi byli - Bach oraz Francisco Correa de Arauxo. W drugiej zaś katedra rozbrzmiała muzyką Heinricha Scheidemanna oraz Koncertem a-moll wielkiego Jana Sebastiana, po którym organista, krętymi schodami wieży kamieńskiej świątyni, zszedł do zgromadzonej w jej nawach publiczności odbierając zasłużone oklaski.

Część kameralna piątkowego koncertu należała do kwartetu puzonowego “Tromb Quartet” z Poznania, który tworzą absolwenci tamtejszej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz Hochschule für Musik Hanns Eisler. Są nimi: Piotr Banyś, Wojciech Jeliński, Marek Kaczor oraz Tomasz Kaczor współpracujący na co dzień, oprócz macierzystej uczelni, także m.in. z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz Filharmonią Poznańską im. Tadeusza Szeligowskiego. W Kamieniu, w dwóch częściach kameralnych koncertu, artyści wykonali oprócz utworów Josepha Haydna i Bacha także suitę z baletu “Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego oraz utwory współczesnych kompozytorów - siedmioczęściową Suitę na cztery puzony Kazimierza Serockiego i “Chorał”, żony jednego z wykonawców, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej wzbudzając żywiołowe oklaski zgromadzonej w katedrze kamieńskiej publiczności.

Kolejny festiwalowy koncert już jutro. Serdecznie zapraszamy!

Osoba odpowiedzialna za treść:  Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej
Osoba publikująca:  Aleksandra Sławińska
Data publikacji:  11.08.2016 14:36:41
Data modyfikacji:  11.08.2016 14:36:41
Ilość wyświetleń:  852
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
11.08.2016 14:36:41Aleksandra Sławińskadodano stronę