wtorek, 18 lutego 2020
Imieniny: Konstancji, Krystiana i Sylwany

RSS RSS

High contrast
A- A+

Wersja tekstowa

KameryFacebook

Menu ▼

Formularz wyszukiwania

16.08.2017
Dziewiąta muzyczna uczta za nami

Preludium i fuga D-dur Dietricha Buxtehudego rozpoczęła zeszłotygodniowy piątkowy, dziewiąty już koncert 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Za kontuarem barokowych organów katedry zasiadł tym razem Johannes Geffert, profesor i kierownik Katedry Ewangelickiej Muzyki Kościelnej w Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii, juror międzynarodowych konkursów organowych koncertujący w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. Dla niemieckiego organisty był to już trzeci występ na kamieńskim festiwalu, na którym zagrał po raz pierwszy podczas jego dziewiętnastej edycji w 1983 r.

Muzyka organowa wypełniła katedrę kamieńską, podczas piątkowego koncertu, dwukrotnie. W pierwszej części, oprócz Buxtehudego, publiczność usłyszała Sonatę g-moll Bacha, jednak nie wielkiego Jana Sebastiana, a jego drugiego z synów Carla Philippa Emanuela. W drugiej zaś  Preludium i fugę c-moll Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego, po których wykonaniu słuchacze nagrodzili prof. Gefferta gromkimi brawami.

W części kameralnej swój kunszt muzyczny zaprezentowali młodzi artyści z poznańskiego Zespołu Solistów „Lumen Vocale” pod kierownictwem dr Marianny Majchrzak, wykładowcy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. „Lumen Vocale” istnieje od 2011 r. Jego członkowie, zachowując tradycje chóralnego podejścia do brzmienia, eksponują jednocześnie indywidualne barwy poszczególnych głosów stąd nazwa „Zespół Solistów”. Artyści zdobywali laury na krajowych konkursach – m.in. Grand Prix na XXV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi, III miejsce na 46. Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat” w 2014 r., nagrodę główną w konkursie „Musica Sacra” oraz, w ubiegłym roku, Złoty Dyplom i Nagrodę Dyrektora Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach na 51. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach.

Zespół „Lumen Vocale” wystąpił w Kamieniu Pomorskim w składzie: Joanna Klonowska (sopran), Marianna Majchrzak (alt), Julita Mańczak (sopran), Wojciech Rasiak (bas), Jędrzej Suchan (kontratenor) i Jarosław Szemet (tenor). Poznański sekstet, w dwóch częściach kameralnych piątkowego koncertu, zaprezentował kamieńskiej publiczności pieśni kompozytorów doby renesansu, którymi byli: Tomás Luis de Victoria i Thomas Tallis oraz współczesnych - Oli Gjeilo, Michael'a McGlynn'a, Leo Nestor'a,  Eric'a Whitacre'a, Herberta Howells'a oraz, reprezentującego młode pokolenie kompozytorów polskich, Marka Raczyńskiego. Jego utwór „Stabat Mater” zakończył piątkowy muzyczny festiwalowy wieczór wzbudzając aplauz słuchaczy, których oklaski spowodowały, iż zespół zaśpiewał jeszcze raz na bis. 

 

Osoba odpowiedzialna za treść:  Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej
Osoba publikująca:  Aleksandra Sławińska
Data publikacji:  16.08.2017 14:05:59
Data modyfikacji:  16.08.2017 14:05:59
Ilość wyświetleń:  931
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
16.08.2017 14:05:59Aleksandra Sławińskadodano stronę