wtorek, 18 lutego 2020
Imieniny: Konstancji, Krystiana i Sylwany

RSS RSS

High contrast
A- A+

Wersja tekstowa

KameryFacebook

Menu ▼

Formularz wyszukiwania

16.07.2018
Dwa koncerty - dwie uczty muzyczne
Organista John Morrow oklaskiwany przez kamieńską publiczność

W drugim tygodniu trwania 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim w katedrze w Kamieniu Pomorskim odbyły się dwa koncerty. Podczas pierwszego z nich, tzw. dodatkowego, który miał miejsce w środę 20 czerwca, kamieńska świątynia wypełniła się muzyką organową i śpiewem artystów ze Stanów Zjednoczonych – Johna Morrowa, który zasiadł za kontuarem barokowych organów i zespołu „Zielinski Singers” pod batutą swego założyciela i dyrygenta Richarda Zielinskiego. Richard Zielinski latach 2003-2005 był dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej im. Jana Szyrockiego. Pełnił również funkcje dyrektora artystycznego i głównego dyrygenta Międzynarodowej Akademii Chóralnej In terra pax oraz Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Obecnie jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem filharmonii w Norman w Oklahomie. Chór powstał w 2005 r., a w jego repertuarze znajduje się muzyka od barokowej po współczesną. Na koncercie artyści zaprezentowali właśnie takie utwory a capella jak i z towarzyszeniem organów, za które publiczność podziękowała im gromkimi brawami, zachęcając do bisowania. Utwory wykonane na bis Richard Zielinski dedykował pamięci wybitnego dyrygenta, założyciela i dyrektora Chóru Politechniki Szczecińskiej, wielokrotnie koncertującego na kamieńskim festiwalu prof. Jana Szyrockiego, którego piętnasta rocznica śmierci minęła 9 kwietnia br. Wykonany przez chór na zakończenie koncertu hymn „Gaude Mater Polonia”, zaśpiewany wspólnie z publicznością, pozostanie w pamięci słuchaczy.

Drugi z koncertów odbył się już w tradycyjnym piątkowym terminie, czyli 22 czerwca. W części organowej swój kunszt muzyczny zaprezentował debiutujący w Kamieniu Pomorskim organista młodego pokolenia Adam Kowalski, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i uczeń dyrektora artystycznego kamieńskiego festiwalu prof. Józefa Serafina. W 2008 r. otrzymał pierwszą nagrodę na międzynarodowym konkursie organowym w Moskwie. Jest wykładowcą improwizacji organowej, w której się specjalizuje, na macierzystej uczelni i organistą Bazyliki Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Świętej Lipce. Artysta zaprezentował podczas koncertu utwory Gustava Adolfa Merkla, Maxa Regera i Otto Türke oraz własne improwizacje na temat pieśni kościelnej „Cóż Ci Jezu damy”.

W drugiej kameralnej części koncertu kamieńska publiczność usłyszała sześć części Mszy Nelsońskiej Josepha Haydna w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Szczecińskiego, Capelli Thoruniensis i solistów-wokalistów: Lucyny Boguszewskiej (sopran),  Aldony Bartnik (sopran), Pawła Wolskiego (tenor) i Jarosława Kitali (bas) pod batutą światowej sławy angielskiego dyrygenta Paula Esswooda.

Chór Uniwersytetu Szczecińskiego powstał w wyniku przekształcenia działającego od 2006 r. Chóru Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Współzałożycielem, kierownikiem i dyrygentem zespołu jest Tadeusz Buczkowski. Repertuar chóru obejmuje utwory od baroku do współczesności. Zespół Kameralny „Capella Thoruniensis” działa od dziewiętnastu lat. Jego członkowie, wśród których jest m.in. znany oboista Tytus Wojnowicz, są związani głównie z kujawsko-pomorskim środowiskiem artystycznym i wykonują przeważnie utwory muzyki dawnej.

Wykonanie „Mszy Nelsońskiej” w monumentalnym wnętrzu katedry w Kamieniu Pomorskim zabrzmiało nad wyraz okazale. Publiczność nagrodziła ze nie artystów gromkimi brawami i owacją na stojąco.

Zadanie dofinansowano ze srodków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Województwa Zachodniopomorskiego.

 

 

Osoba odpowiedzialna za treść:  Błażej Bubnowicz
Osoba publikująca:  Elżbieta Kucharska
Data publikacji:  16.07.2018 11:23:56
Data modyfikacji:  30.10.2018 12:04:12
Ilość wyświetleń:  965
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
30.10.2018 12:04:12Elżbieta Kucharskaedycja strony
16.07.2018 11:40:19Elżbieta Kucharskaedycja strony
16.07.2018 11:24:32Elżbieta Kucharskaedycja strony
16.07.2018 11:23:56Elżbieta Kucharskadodano stronę